Sommarjobb

Är du intresserad av att jobba hos oss under sommaren 2019 som veterinär eller djursjukskötare?

Vill du arbeta med förebyggande djurhälsovård och skapa trygghet för djur och djurägare? Vill du ha ett arbete i sommar där du kan göra skillnad? Då är vi intresserade av dig!

Vi finns över hela landet och under sommaren 2019 behöver vi förstärkning av duktiga medarbetare på flera av våra mottagningar. 

Vi kan inom ett sommarjobb erbjuda dig:

  • Utmanande arbetsuppgifter i en spännande verksamhet
  • För dig som studerar en chans att få en inblick i hur det är att arbeta hos oss
  • Möjlighet att knyta viktiga kontakter samt skaffa erfarenheter och referenser
  • Möjlighet att bidra till ett viktigt samhällsuppdrag

Perioden för våra sommartjänster är juni till augusti med tillträde enligt överenskommelse. Vissa lokala avvikelser kan förekomma.

Ansökan

Ansökan för sommaren 2019 finns nu öppen för veterinärer och djursjukskötare.

Du fyller i din ansökan via vårt rekryteringsystem offentliga jobb. I samband med din ansökan kommer du att kunna uppge vilken eller vilka mottagningar du kan tänka dig arbeta på. Efter att du skickat in din ansökankommer du att bli kontaktad av rekryterande chef för den mottagning du söker dig mot.

Vilka mottagningar som har lediga tjänster under sommaren 2019 hittar du nedanför. Här finner du även kontaktuppgifter till mottagningens klinikchef som du är varmt välkommen att höra av dig till vid frågor om en specifik mottagningen.

Mottagningar med lediga tjänster sommaren 2019

Nedan finner du en sammanställd lista på våra mottagningar som söker sommarvikarier och kontaktuppgifter till klinikchefen.

Lediga tjänster inom Region Nord

Region nord KlinikchefMejladressTelefonnummer

Gotland

Catarina Sjö

ninna.sjo@dv.sjv.se

010-122 96 77

Vårsta

Liza Engqvist

liza.engqvist@dv.sjv.se

010-122 88 44

Fjärdhundra

Thomas Eriksson

thomas.eriksson@dv.sjv.se

010-122 86 47

Östhammar

Thomas Sandebert

thomas.sandebert@dv.sjv.se

010-122 88 05

Nerike

Johan Wallin

johan.wallin@dv.sjv.se

010-122 86 45

Södra Dalarna

Aune Maria Ebner

aune.maria.ebner@dv.sjv.se

010-122 86 26

Mora

Marie Dartgard

marie.dartgard@dv.sjv.se

010-122 86 05

Gävle, Bollnäs, Hudiksvall

Anna-Carin Sjöberg

anna-carin.sjoberg@dv.sjv.se

010-122 85 24

Sundsvall, Sollefteå

Malin PLantin Sjöblom

malin.plantinsjoblom@dv.sjv.se

010-122 81 10

Örnsköldsvik

Marlene Wiklander

marlene.wiklander@dv.sjv.se

010-122 83 68

Jämtland, Hede

Marte Svedjesten

marte.svedjesten@dv.sjv.se

010-122 84 26

Vännäs, Ånäset

Monica Ågren

monica.agren@dv.sjv.se

010-122 83 15

Lycksele, Vilhelmina

Ulf Lindberg

ulf.lindberg@dv.sjv.se

010-122 82 65

Skellefteå

Caroline Andersson

caroline.andersson@dv.sjv.se

010-122 82 32

Piteå, Älvsbyn

Linda Callenberg

linda.callenberg@dv.sjv.se

010-122 81 68

Kalix

Kristina Olsson

kristina.olsson@dv.sjv.se

010-122 81 48

Kiruna

Petra Wadlund Lindh

petra.lindh@dv.sjv.se

010-122 81 03

Lediga tjänster inom Region Syd

Region sydKlinikchefMejladressTelefonnummer

Österlen, Sjöbo

Christina Judin

Christina.judin@dv.sjv.se

010-122 98 25

Karlshamn, Kristanstad

Carlos Kallay

carlos.kallay@dv.sjv.se

010-122 97 66

Gamleby, Vimmerby

Lena Jakobsson

lena.jakobsson@dv.sjv.se

010-122 96 06

Flyinge

Anna Riis Hindhede

anna.hindhede@dv.sjv.se

010-122 98 54

Nordvästra Skåne, Halmstad

Peter Jacobsson

peter.jacobsson@dv.sjv.se

010-122 95 06

Växjö, Forsheda

Karin Annborn

Karin.annborn@dv.sjv.se

010-122 80 46

Kungsbacka

Karolina Dahlqvist

karolina.dahlqvist@dv.sjv.se

010-122 94 64

Norrköping, Söderköping

Isabell Tallberg

Isabell.Tallberg@dv.sjv.se

010-122 90 70

Väderstad, Borensberg

Carina Söderlund

Carina.Soderlund@dv.sjv.se

010-122 90 67

Eskilstuna, Flen, Nyköping

Helena Sixtensdotter Sandberg

helena.sixtensdotter.sandberg@dv.sjv.se

010-122 89 46

Falköping, Tibro

Ylva ter Horst

Ylva.terHorst@dv.sjv.se

010-122 91 66

Vårgårda

David Köster

david.koster@dv.sjv.se

010-122 93 47

Stenungsund-Lilla Edet

Anna Beckman

anna.beckman@dv.sjv.se

010-122 92 66

Bäckefors, Frändefors

Lena Hallqvist

Lena.Hallqvist@dv.sjv.se

010-122 93 07

Arvika, Sunne, Säffle

Caroline Bössfall

caroline.bossfall@dv.sjv.se

010-122 87 47

Kristinehamn

Carina Pettersson

carina.pettersson@dv.sjv.se

010-122 93 07

Kontakta oss

Har du frågor om oss som arbetsgivare eller våra lediga tjänster är du välkommen att kontakta oss så berättar vi mer.